Karlslundsloppet 2008, 2008-10-192008-10-20 12:40:23
Resultatlista 




Kvinnor 10 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Åsa Höög                        1971  Kumla SF                             36:48,8        0:00,0
     2  Yvonne Persson                  1988  KFUM Örebro Friidrott                44:46,1        7:57,3
     3  Karolina Danielsson                   Ericsson SK                          46:40,9        9:52,1
     4  Birgitta Jansson                1942  Storådalens SK                       47:10,1       10:21,3
     5  Jenny Nelson                    1960  ÖstansjÖrSK                          47:17,2       10:28,4
     6  Elisabeth Tegelmark             1959  Frövi IK                             48:23,7       11:34,9
     7  Anna Pettersson                 1970  IF Start                             48:38,8       11:50,0
     8  Tina Forsberg                         Storådalens SK                       48:46,7       11:57,9
     9  Anette Olsson                         Örebro                               49:13,3       12:24,5
    10  Leila Backlund                  1961  Storådalens SK                       50:29,0       13:40,2
    11  Carine Norström                 1950  IF Start                             51:47,1       14:58,3
    12  Annica Wahlström                1966  Aspa IK                              52:00,1       15:11,2
    13  Anneli Jonsson                        Örebro                               53:44,7       16:55,9
    14  Ruth Svensson                   1935  IFK Nora Långlöpning                 53:48,2       16:59,4
    15  Pernilla Svensson               1970  Glanshammars IF                      54:27,5       17:38,7
    16  Annika Lindblom                 1960  Glanshammars IF                      54:56,2       18:07,4
    17  Catrin Magnusson                      Atlas Copco                          56:20,5       19:31,7
    18  Catharina Wahlstedt             1944  IF Start                             59:28,4       22:39,6
    19  Petra Eckel                     1957  Aspa IK                            1:01:22,0       24:33,1
    20  Carolina Kindgren                     -                                  1:01:44,9       24:56,1
    21  Carina Wahlström                1961  Aspa IK                            1:02:50,9       26:02,1
    22  Yvonne Karlsson                 1967  Aspa IK                            1:04:37,8       27:49,0
    23  Gun Karlsson                    1942  Aspa IK                            1:21:44,2       44:55,3
        Antje Torstensson               1975  KFUM Örebro Friidrott               Ej start              
        Anita Björk                     1959  Järnvägsmännens IF                  Ej start              
        Ann-Louise Alpberg              1966  Almby IK                            Ej start              


Män 10 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Patrik Persson                  1983  Kumla SF                             33:02,5        0:00,0
     2  Niklas Källmén                  1975  KFUM Örebro Friidrott                33:10,9        0:08,4
     3  Jakob Olars                     1984  Kumla SF                             33:24,7        0:22,2
     4  Per Sjögren                     1979  KFUM Örebro Friidrott                34:18,8        1:16,3
     5  Ulf Hallmén                     1968  Hagaby GoIF                          34:25,2        1:22,7
     6  Stefan Olars                    1984  Kumla SF                             35:14,8        2:12,3
     7  Johan Jendeberg                       Örebro AIK                           35:54,3        2:51,8
     8  Markku Jäsperi                        Brevens IF                           35:59,8        2:57,3
     9  Niklas Dahnberg                 1973  Karlstad                             36:08,5        3:06,0
    10  Simon Undemar                   1979  Karlslunds IF                        36:12,6        3:10,1
    11  Jonas Johansson                 1964  Karlskoga Löparklubb                 36:37,7        3:35,2
    12  Tomas Bjurström                 1987  KFUM Örebro Friidrott                36:41,6        3:39,1
    13  Fredrick Djupström              1968  Glanshammars IF                      37:07,9        4:05,4
    14  Kenneth Karlsson                1966  Åsbro GoIF                           37:19,5        4:17,0
    15  Lukas Melander                  1990  KFUM Örebro Friidrott                37:52,2        4:49,7
    16  Sören Forsberg                  1963  IF Start                             37:54,7        4:52,2
    17  Henrik Eknor                    1983  Karlslunds IF                        38:09,6        5:07,2
    18  Ulf Eriksson                    1964  Hällefors LK                         38:16,1        5:13,6
    19  Linus Reyfalk                   1980  Örebro AIK                           38:32,2        5:29,7
    20  Mattias Folkesson               1972  Örebro AIK                           38:40,7        5:38,2
    21  Tauno Mertala                   1953  IF Start                             38:46,8        5:44,3
    22  Muhammed Abdullahi              1990  KFUM Örebro Friidrott                38:51,0        5:48,5
    23  Erik Johansson                  1990  Kumla SF                             39:04,9        6:02,4
    24  Erik Andersson                  1964  Karlslunds IF                        39:10,0        6:07,5
    25  Johan Gunnarsson                1972  Glanshammars IF                      39:33,0        6:30,5
    26  Mikael Waldenborg               1981  Örebro AIK                           39:42,5        6:40,0
    27  Andreas Jonsson                 1990  LaxÖrOK                              39:45,8        6:43,4
    28  Johan Jönsson                         Karlslunds IF                        39:51,6        6:49,1
    29  Peter Comet                     1956  IFK Nora Långlöpning                 40:28,8        7:26,3
    30  Jonas Öhrn                      1969  IF Start                             40:40,4        7:37,9
    31  Björn Göthlin                   1968  ÖstansjÖrSK                          41:05,2        8:02,7
    32  Agive Adzani                    1979  IF Spartacus                         41:10,2        8:07,7
    33  Jan Ermefjäll                   1957  Karlslunds IF                        41:13,8        8:11,3
    34  Hans Egefalk                    1959  Hagaby GoIF                          41:26,7        8:24,2
    35  Patrick Hansson                       Karlslunds IF                        41:39,8        8:37,4
    36  Joakim Oskarsson                1961  IFK Nora Långlöpning                 41:53,4        8:50,9
    37  Krister Romedahl                1950  IF Spartacus                         41:53,9        8:51,4
    38  Johan Östman                    1976  IF Start                             42:05,4        9:02,8
    39  Johan Lundqvist                       Örebro                               42:07,9        9:05,4
    40  Sven Nilsson                    1958  IF Start                             42:31,1        9:28,6
    41  Jonathan Jäsperi                      Brevens IF                           42:40,7        9:38,2
    42  Jonas Wiotti                          -                                    42:50,1        9:47,6
    43  Håkan Broman                    1962  ÖstansjÖrSK                          43:00,3        9:57,8
    44  Sven-Erik Fjellborg             1950  Järnvägarnas IF                      43:00,5        9:58,0
    45  Per Rosby                       1963  IF Start                             43:00,8        9:58,3
    46  Marcus Larsson                  1979  Trygg Hansa Fritidsförening          43:04,0       10:01,5
    47  Terje Kristiansen               1968  ÖstansjÖrSK                          43:15,8       10:13,2
    48  Emil Altskog                    1988  Åsbro GoIF                           43:27,5       10:25,0
    49  Jimmy Holm                      1968  LaxÖrOK                              43:31,3       10:28,8
    50  Daniel Pettersson               1977  Majo Runners R                       43:51,7       10:49,2
    51  Ove Karasiak                    1953  Åsbro GoIF                           44:00,5       10:58,0
    52  Thomas Johansson                1953  Almby IK                             44:01,8       10:59,3
    53  Stig Jonsson                    1962  LaxÖrOK                              44:11,6       11:09,1
    54  Erik Spjut                      1959  Frövi IK                             44:34,0       11:31,5
    55  Bengt Jansson                   1961  IF Start                             44:59,3       11:56,8
    56  Bengt Nilsson                   1949  Sköllersta IF                        45:05,2       12:02,7
    57  K-G Agartsson                   1947  ÖstansjÖrSK                          45:09,8       12:07,3
    58  Jan Holmkvist                   1950  IFK Nora Långlöpning                 45:12,8       12:10,2
    59  Jan Westerdahl                        Atlas Copco                          45:16,0       12:13,5
    60  Jörgen Karlsson                       Storådalens SK                       45:20,9       12:18,4
    61  Johan Ingjald                   1987  IF Start                             45:32,9       12:30,4
    62  Thomas Lindström                1955  Åsbro GoIF                           45:34,8       12:32,3
    63  Daniel Bjurhamn                       Liljeholmens Folkhögskola            45:48,8       12:46,3
    64  Per Börjesson                   1954  ÖstansjÖrSK                          45:54,6       12:52,1
    65  Anders Busk                           Grythyttans CK                       46:03,8       13:01,3
    66  Tommy Persson                   1953  Kumla SF                             46:54,6       13:52,2
    67  Anders Arnelind                 1962  Majo Runners R                       47:04,9       14:02,4
    68  Sören Borg                      1961  Örebro AIK                           48:58,2       15:55,7
    69  Sven-Olof Dahlgren              1944  Kopparbergs IF                       49:08,1       16:05,6
    70  Sören Spjuth                    1961  Aspa IK                              49:11,2       16:08,7
    71  Mats Karlsson                   1958  Järnvägsmännens IF                   50:33,0       17:30,5
    72  Erik Eriksson                   1996  Karlslunds IF                        50:57,5       17:55,0
    73  Mats Franzen                    1965  Fellingsbro AIK                      50:57,8       17:55,3
    74  Mikael Nornvik                  1969  Karlslunds IF                        50:58,1       17:55,6
    75  Erik RällsjÖr                   1981  Sågmyra SK                           51:21,0       18:18,4
    76  Jan Mossberg                          IFK Kristinehamn                     51:26,1       18:23,6
    77  Sivert Lignell                  1953  IF Start                             52:55,0       19:52,5
    78  Adis Mulaosmanovic              1975  Järnvägsmännens IF                   53:32,2       20:29,7
    79  Kennet Eriksson                 1969                                       56:20,3       23:17,8
    80  Göran Siljemyr                  1949  Gropens IF                           59:24,9       26:22,4
    81  Sven Andersson                  1934  ÖstansjÖrSK                        1:01:41,2       28:38,7
    82  Samuel Eriksson                 1938  Brohyttans IF                      1:03:59,9       30:57,4
        Daniel Brånn                    1982  Kumla SF                              Utgått              
        Viktor Hansson                  1992  Garphyttans IF                        Utgått              
        Dan Bäck                        1975  Kumla SF                            Ej start              
        Allan Bodare                    1961  Glanshammars IF                     Ej start              
        Tomas Ohlsson                   1966  Majo Runners R                      Ej start              
        Albin Olausson                  1992  Åsbro GoIF                          Ej start              
        David Sundström                 1979  Järnvägsmännens IF                  Ej start              
        Karl Göran Åberg                1956  Gropens IF                          Ej start              
        Peter Bergdahl                  1973  Bo IF                               Ej start              


Kvinnor 5 km Motion

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Malin Helmker                   1991  Friskis&Svettis IF                   23:11,8        0:00,0
     2  Ingegerd Eklund                 1941  Brohyttans IF                        38:29,0       15:17,2


Män 5 km Motion

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Mersad Kovacevic                1985                                       21:19,2        0:00,0
     2  Jan-Ove Lämgren                       -                                    22:33,4        1:14,2
     3  Matti Jokikokko                       Motala AIF                           23:21,0        2:01,8
     4  Marco Eimermann                 1979                                       25:38,5        4:19,3
     5  Max Jacobsson                   1969                                       26:32,7        5:13,5
     6  Niklas Bergqvist                      Atlas Copco                          26:41,3        5:22,1
     7  Kjell Andersson                       Atlas Copco                          26:44,9        5:25,7
     8  Göte Andersson                        Lesjöfors Joggen                     27:04,1        5:44,9
        Kristoffer Gustafsson                 Atlas Copco                         Ej start              
        Olle Flodman                          Atlas Copco                         Ej start              


Flickor 7-8 år 1,2 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Lisa Hallmén                          KFUM Örebro Friidrott                 6:56,5        0:00,0
     2  Johanna Torstensson             2001  KFUM Örebro Friidrott                 8:21,2        1:24,7
        Linnéa Bodin                    2000  Almby IK                            Ej start              


Pojkar 7-8 år 1,2 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Simon Lundqvist                 2000  Garphyttans IF                        6:15,6        0:00,0
     2  Melker Karlsson                 2001  KFUM Örebro Friidrott                 6:20,6        0:05,1
     3  Eric Valjus                           Glanshammars IF                       6:33,2        0:17,7
     4  Johan Alpberg                   2001  Almby IK                              6:41,4        0:25,8
     5  Fredrik  Wirén                  2001  KFUM Örebro Friidrott                 7:19,7        1:04,2
     6  Love Jälevik                    2001  KFUM Örebro Friidrott                 7:41,8        1:26,3
     7  Hampus Järpenberg               2001  Fellingsbro AIK                       8:32,2        2:16,7
     8  Martin Hyvärinen                      Garphyttans IF                        9:06,2        2:50,6
     9  Noa Jälevik                           -                                     9:47,2        3:31,6
    10  Lucas Rudin                           Örebro                               10:56,8        4:41,3
    11  Axel Eriksson                   2002  ösk ungdom                           11:15,7        5:00,1


Flickor 9-10 år 1,2 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Pamela Beyermann                1998  Strängnäs Simsällskap                 5:50,9        0:00,0
     2  Anna Hallmén                          KFUM Örebro Friidrott                 5:58,6        0:07,8
     3  Lovisa Jansson                  1999  Himmeta IF                            7:35,1        1:44,2
     4  Alva Wernersson                       Örebro                                7:59,7        2:08,9
     5  Emma Jonsson                          Örebro                                8:19,4        2:28,5
        Fanny Runheim                         KFUM Örebro Friidrott               Ej start              


Pojkar 9-10 år 1,2 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Jack Karlsson                   1999  KFUM Örebro Friidrott                 5:34,1        0:00,0
     2  Jonatan Gustafsson                    KFUM Örebro OK                        5:42,4        0:08,4
     3  Ludvig Renberg                  1999  KFUM Örebro Friidrott                 5:47,7        0:13,6
     4  Erik Wirén                      1999  KFUM Örebro Friidrott                 6:17,2        0:43,2
     5  Linus Järpenberg                1999  Fellingsbro AIK                       6:26,0        0:51,9
     6  Emil Alpberg                    1999  Almby IK                              7:08,0        1:33,9
     7  Mikael Bartoft                  1999  Fellingsbro AIK                       7:24,7        1:50,6
     8  Johannes Danielsson                   Karlslunds IF                         7:32,3        1:58,2
        Filip Öhrn                      1999  IF Start                            Ej start              
        Martin Askengren                1998  KFUM Örebro Friidrott               Ej start              


Flickor 11-12 år 3 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Signe Flygar                    1996  Glanshammars IF                      14:05,6        0:00,0
     2  Emelie Franzen                  1996  Fellingsbro AIK                      15:14,3        1:08,7
     3  Anna Hildingsson                1996  Glanshammars IF                      15:53,3        1:47,7


Pojkar 11-12 år 3 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Niklas Himberg                  1996  Kvismaredalens IF                    11:55,3        0:00,0
     2  Oskar Hansson                         Garphyttans IF                       13:39,0        1:43,7
     3  George Holm                     1997  IF Spartacus                         13:42,8        1:47,6
        Anton Lundqvist                 1997  Garphyttans IF                      Ej start              
        Filip Danielsson                1996  Wedevågs IF                         Ej start              


Flickor 13-14 år 3 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Lisa Bergdahl                         Glanshammars IF                      12:20,3        0:00,0
     2  Isabelle Carlsson-Pallin        1994  MosjÖrFK                             13:05,4        0:45,1
     3  Filippa Afzelius                1994  MosjÖrFK                             13:11,1        0:50,8
     4  Olivia Hansson                        Garphyttans IF                       13:18,7        0:58,4
     5  Julia Blomberg                  1994  MosjÖrFK                             13:30,2        1:09,9
     6  Angelica Öhrn                   1994  MosjÖrFK                             17:24,3        5:04,0
        Ante Jälevik                    1995  KFUM Örebro Friidrott               Ej start              


Pojkar 13-14 år 3 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Petter Kroon                    1994  KFUM Örebro Friidrott                10:45,3        0:00,0
     2  Emil Franzen                    1995  Fellingsbro AIK                      12:54,6        2:09,2
     3  Samuel Spjut                    1995  Frövi IK                             13:20,4        2:35,0
     4  Lars Olsbring                   1994  Fellingsbro AIK                      16:38,7        5:53,4


Flickor 15-16 år 5 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Jenny Romedahl                        IF Spartacus                         26:08,8        0:00,0


Pojkar 15-16 år 5 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Fredrik Ekenberg                1992  KFUM Örebro Friidrott                18:12,0        0:00,0
     2  Jimmy Axelsson                        -                                    18:38,4        0:26,4