Wadköpingsloppet 2012, 2012-02-052012-02-05 16:07:03
Resultatlista 




Herrar

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Joakim Engström                       IFK Moras SK                       1:57:08,0        0:00,0
     2  Håkan Löfström                        Årsunda IF                         1:57:12,6        0:04,6
     3  Oscar Bergström                       IFK Moras SK                       1:57:38,5        0:30,5
     4  Anders Palmér                         Karlslunds IF                      2:01:21,2        4:13,2
     5  Viktor Hansson                        Garphyttans IF                     2:01:55,1        4:47,1
     6  Magnus Hedlund                        Granbergsdals IF                   2:01:55,2        4:47,2
     7  Gustaf Niord                          Boxholm-Ekeby Skidklubb            2:03:19,6        6:11,6
     8  Oskar Niord                           Boxholm-Ekeby Skidklubb            2:03:28,9        6:20,9
     9  Patrik Lind                           Torshälla-Nyby IS                  2:03:54,3        6:46,3
    10  Per Eklöf                             Karlslunds IF                      2:04:38,2        7:30,2
    11  Johan Gustafsson                      IFK Moras SK                       2:07:00,7        9:52,7
    12  Simon Undemar                         Karlslunds IF                      2:07:09,3       10:01,3
    13  Peter Ettling                         Skogspojkarnas OK                  2:08:07,0       10:59,0
    14  Anders Ericsson                       Granbergsdals IF                   2:08:31,1       11:23,1
    15  Andreas Grann                         Sunne SLF                          2:09:58,0       12:50,0
    16  Erik Svensson                         Karlslunds IF                      2:10:47,7       13:39,7
    17  Henrik Johnsson                       Hällbybrunns IF                    2:11:03,7       13:55,7
    18  Erik Malm                             Karlslunds IF                      2:11:18,2       14:10,2
    19  Johan Karbing                         Karlslunds IF                      2:11:45,6       14:37,6
    20  Daniel Olsson                         Karlslunds IF                      2:13:16,8       16:08,8
    21  Oskar Kanmert-Gustafsson              Tunafors SK                        2:13:19,1       16:11,1
    22  Patrick Hansson                       Karlslunds IF                      2:13:28,1       16:20,1
    23  Arvid Claeson                         Kuppie Ski club                    2:13:52,8       16:44,8
    24  Henrik Eknor                          Karlslunds IF                      2:15:08,8       18:00,8
    25  Marcus Byström                        Oxbergs IF                         2:16:13,7       19:05,7
    26  Jacob Halvarsson                      Karlslunds IF                      2:16:48,9       19:40,9
    27  Adam Bilock                           Karlslunds IF                      2:18:51,2       21:43,2
    28  Pontus Bengtsson                      Karlslunds IF                      2:18:56,5       21:48,5
    29  Rikard Knutsson                       Kumla SF                           2:18:57,8       21:49,8
    30  Jerker Glännefors                     Broby GoIF                         2:19:41,0       22:33,0
    31  Ludvig Börjesson                      Karlslunds IF                      2:19:44,8       22:36,8
    32  Tomas Berg                            Källbottens IK                     2:19:47,2       22:39,2
    33  Johan Kanto                           Nitro Nobels PK                    2:19:59,7       22:51,7
    34  Ivan Hedlund                          Nitro Nobels PK                    2:20:05,1       22:57,1
    35  Antonio Cicchetti                     IFK Västerås Skidklubb             2:20:49,7       23:41,7
    36  Björn Wennblom                        Yuppie Ski Club                    2:22:12,6       25:04,6
    37  Erik Höglund                          Karlslunds IF                      2:22:49,2       25:41,2
    38  Jens Halvarsson                       OK Landehof                        2:22:54,8       25:46,8
    39  Martin Rommen                         Sundbybergs IK                     2:23:06,8       25:58,8
    40  Claes Ivenborg                        Malmslätts AIK                     2:23:20,6       26:12,6
    41  Terho Uksila                          Hägersta GF                        2:23:37,7       26:29,7
    42  Henrik Baltzari                       IFK TärendÖr                       2:23:50,7       26:42,7
    43  Staffan Ericsson                      Granbergsdals IF                   2:24:14,3       27:06,3
    44  Mikael Munther                        Baggetorps IF                      2:24:23,4       27:15,4
    45  Gunnar Spelkvist                      Hällefors SK                       2:24:28,8       27:20,8
    46  Martin Hammarlund                     Motala AIF                         2:24:54,0       27:46,0
    47  Leif Åhman                            Hägersta GF                        2:25:11,6       28:03,6
    48  Andreas Söderling                     Karlslunds IF                      2:25:13,8       28:05,8
    49  Fredrik Schollin-borg                 Baggetorps IF                      2:25:33,5       28:25,5
    50  Robert Källqvist                      Norabygdens SK                     2:25:46,9       28:38,9
    51  Ulrik Schäfer                         Spölands IF                        2:26:08,8       29:00,8
    52  Henrik Ejderholm                      Godegårds SK                       2:27:32,7       30:24,7
    53  Mikael Nornvik                        Karlslunds IF                      2:27:51,4       30:43,4
    54  Andreas Pantzar                       Karlslunds IF                      2:27:56,7       30:48,7
    55  Göran Isaksson                        Nyköpings OK                       2:27:58,9       30:50,9
    56  Magnus Hult                           Karlslunds IF                      2:28:29,4       31:21,4
    57  Karl-Johan Thuresson                  Kilsmo IK                          2:28:51,0       31:43,0
    58  Anders Gjärdman                       Järfälla SK                        2:30:04,5       32:56,5
    59  Johan Stenberg                        Sundbybergs IK                     2:30:09,4       33:01,4
    60  Lars Emanuelsson                      Baggetorps IF                      2:30:12,4       33:04,4
    61  Lars-erik Persson                     Karlslunds IF                      2:31:37,9       34:29,9
    62  Erik Harlén                           Karlslunds IF                      2:32:53,5       35:45,5
    63  Krister Sandström                     Karlslunds IF                      2:33:06,5       35:58,5
    64  Johan Malmkvist                       HögsjÖrGF                          2:33:30,8       36:22,8
    65  Tomas Andersson                       Torshälla-Nyby IS                  2:33:36,5       36:28,5
    66  Tommy Seger                           Karlslunds IF                      2:33:38,4       36:30,4
    67  Markus Wiklund                        Karlslunds IF                      2:33:46,1       36:38,1
    68  Allan Johansson                       Telia Idrotts & FF                 2:34:02,4       36:54,4
    69  Mikael Brage                          Sya SK                             2:34:04,9       36:56,9
    70  Mattias Nestor                        Vreta SoMK                         2:34:06,8       36:58,8
    71  Dag Sandblom                          Garphyttans IF                     2:35:24,4       38:16,4
    72  Robert Nilsson                        Karlslunds IF                      2:35:44,1       38:36,1
    73  Magnus Berg                           Garphyttans IF                     2:36:08,7       39:00,7
    74  Stefan Risberg                        Karlslunds IF                      2:36:29,7       39:21,7
    75  Mikael Bilock                         Karlslunds IF                      2:36:41,7       39:33,7
    76  Per Sandgren                          Mälarhöjdens IK                    2:36:43,8       39:35,8
    77  Jan Persson                           Källbottens IK                     2:37:37,8       40:29,8
    78  Johnny Sörman                         Wedevågs IF                        2:37:44,6       40:36,6
    79  Anders G Sandberg                     Hällefors SK                       2:37:59,2       40:51,2
    80  Erik Säretun                          Karlslunds IF                      2:38:21,9       41:13,9
    81  Peter Nilsson                         Björneborgs SK                     2:38:42,5       41:34,5
    82  Magnus Allard                         IF Hallby SOK                      2:38:46,9       41:38,9
    83  Jörgen Hasselström                    Sisu Forshaga SK                   2:38:55,2       41:47,2
    84  Ulf Lekeborn                          Axa SK                             2:39:30,0       42:22,0
    85  Mats Sålder                           Norabygdens SK                     2:41:08,3       44:00,3
    86  Emil Arnlund                          Axa SK                             2:41:13,9       44:05,9
    87  Stefan Fredriksson                    Nyköpings OK                       2:41:14,4       44:06,4
    88  Robert Visti                          Länsförsäkringar IF                2:41:18,5       44:10,5
    89  Henrik Josefsson                      Karlslunds IF                      2:41:54,8       44:46,8
    90  Fredrik Svensson                      Karlslunds IF                      2:41:58,4       44:50,4
    91  Anders Eriksson                       Forssa IK                          2:42:17,7       45:09,7
    92  Tommy Theoren                         Karlslunds IF                      2:42:32,9       45:24,9
    93  Magnus Eriksson                       Axa SK                             2:42:35,2       45:27,2
    94  Peter Malmström Jonsson               Berber IS                          2:42:50,5       45:42,5
    95  Johan Andersson                       Nerikes Kils SK                    2:43:14,4       46:06,4
    96  Ari Hyvönen Berg                      Karlslunds IF                      2:43:37,1       46:29,1
    97  Mattias Brännström                    Grava SK                           2:44:21,5       47:13,5
    98  Christer Alm                          Karlslunds IF                      2:44:51,5       47:43,5
    99  Jonas Georgsson                       Hofors AIF                         2:45:00,9       47:52,9
   100  Anders Green                          Tunafors SK                        2:45:06,0       47:58,0
   101  Per Hård Afsegerstad                  ABB IF Västerås                    2:45:36,6       48:28,6
   102  Andreas Nyman                         Broby GoIF                         2:45:39,1       48:31,1
   103  Mats Thulin                           Västerås SOK                       2:45:59,4       48:51,4
   104  Oskar Lyding                          Linköpings SK                      2:46:11,1       49:03,1
   105  Henrik Sjövall                        Karlslunds IF                      2:46:12,2       49:04,2
   106  Joakim Bergfors                       IK Stern                           2:47:06,4       49:58,4
   107  Anders Malmstigen                     Karlslunds IF                      2:47:16,2       50:08,2
   108  Martin Jacobsson                      Karlslunds IF                      2:47:40,7       50:32,7
   109  Robert Johansson                      Ericson SK Kumla                   2:48:02,4       50:54,4
   110  Fredrik Millertson                    Karlslunds IF                      2:48:41,3       51:33,3
   111  Peter Ståhlman                        Borgstena IF                       2:50:05,4       52:57,4
   112  Jan Reuter                            Granbergsdals IF                   2:50:17,8       53:09,8
   113  Peter Bjällerhag                      Axa SK                             2:50:21,0       53:13,0
   114  Kenneth Karlberg                      Karlslunds IF                      2:50:53,5       53:45,5
   115  Krister Anttila Egeryd                Meritor FK Lindesberg              2:51:15,3       54:07,3
   116  Andreas Ohlin                         Karlslunds IF                      2:52:28,9       55:20,9
   117  Thomas Käll                           Sundbybergs IK                     2:52:48,0       55:40,0
   118  Roland Robertsson                     Hällbybrunns IF                    2:52:48,6       55:40,6
   119  Gunnar Fredriksson                    Tunafors SK                        2:52:53,3       55:45,3
   120  Oscar Johansson                       Regna IF                           2:53:22,5       56:14,5
   121  Martin Svensson                       Björkfors GoIF                     2:53:30,3       56:22,3
   122  Axel Sjöstedt                         Axa SK                             2:54:00,4       56:52,4
   123  Erik Lindh                            Säffle SK                          2:54:20,9       57:12,9
   124  Johan Staff                           Alecta KF                          2:54:23,2       57:15,2
   125  Edvin Remb                            Selånger SOK                       2:54:26,4       57:18,4
   126  Fredrik Gustafsson                    Karlslunds IF                      2:54:30,3       57:22,3
   127  Johan Svensson                        Karlslunds IF                      2:54:55,5       57:47,5
   128  Erwin Halilovic                       Karlslunds IF                      2:55:59,6       58:51,6
   129  Carl-Johan Willinder                  Karlslunds IF                      2:56:48,6       59:40,6
   130  Johan Hedman                          Turebergs IF                       2:56:51,2       59:43,2
   131  Pasi Väisänen                         Karlslunds IF                      2:57:00,0       59:52,0
   132  Per Eklöf                             Wedevågs IF                        2:57:03,3       59:55,3
   133  Dag Jönsson                           IFK Västerås Skidklubb             2:57:18,1     1:00:10,1
   134  Per Robertsson                        Hällbybrunns IF                    2:57:39,0     1:00:31,0
   135  David Brandemark                      IFK Västerås Skidklubb             2:57:45,0     1:00:37,0
   136  Håkan Jansson                         Navåsens FK                        2:57:51,6     1:00:43,6
   137  Jerker Victor                         Järfälla SK                        2:58:59,6     1:01:51,6
   138  David Lennermark                      Karlslunds IF                      2:59:00,0     1:01:52,0
   139  Anders Karlsson                       SK Ringen                          2:59:27,0     1:02:19,0
   140  Per Carlsson                          IFK Västerås Skidklubb             2:59:38,3     1:02:30,3
   141  Patrik Karpaty                        Almby IK                           2:59:47,8     1:02:39,8
   142  Gustaf Kask                           Karlslunds IF                      3:00:06,4     1:02:58,4
   143  Jimmy Mikiver                         IKW Friidrott/Skidor               3:00:15,9     1:03:07,9
   144  Jesper Bjärvall                       Karlslunds IF                      3:00:22,0     1:03:14,0
   145  Mikael Engdahl                        Zinkgruvans IF                     3:00:32,3     1:03:24,3
   146  Mats Karlsson                         Berber IS                          3:00:40,3     1:03:32,3
   147  Ola Selvin                            Östgöta Helikopter SK & IF         3:00:53,5     1:03:45,5
   148  Torbjörn Kjellen                      ÖstansjÖrSK                        3:01:40,1     1:04:32,1
   149  Anders Österberg                      Karlslunds IF                      3:02:06,3     1:04:58,3
   150  Tobias Rosén                          Broby GoIF                         3:02:24,5     1:05:16,5
   151  Henry Puttonen                        Järla skidor                       3:03:12,1     1:06:04,1
   152  Björn Rask                            Linköpings SK                      3:03:13,8     1:06:05,8
   153  Håkan Eriksson                        Regna IF                           3:03:43,5     1:06:35,5
   154  Jonatan Larsson                       Axa SK                             3:05:15,6     1:08:07,6
   155  Petter Åman                           Axa SK                             3:06:34,5     1:09:26,5
   156  Martin Svärd                          Svennevads IF                      3:07:17,6     1:10:09,6
   157  Mikael Svahn                          Karlslunds IF                      3:07:47,4     1:10:39,4
   158  David Lindblom                        Ericsson Kista SK                  3:08:03,2     1:10:55,2
   159  Carl-Alfred Falk                      Ställbergs IK                      3:09:05,9     1:11:57,9
   160  Andre Johansson                       Skivarps MK                        3:09:09,1     1:12:01,1
   161  Tommy Sörenbrant                      Bromma Vällingby OK                3:09:27,4     1:12:19,4
   162  Arto Åkerman                          Karlslunds IF                      3:10:21,8     1:13:13,8
   163  Ove Ode                               IFK Västerås Skidklubb             3:11:23,5     1:14:15,5
   164  Stefan Carpman                        Baggetorps IF                      3:13:40,2     1:16:32,2
   165  Villem Raudsepp                       Karlslunds IF                      3:13:47,6     1:16:39,6
   166  Isac Odqvist                          Nacka VärmdÖrSK                    3:13:51,6     1:16:43,6
   167  Petter Norén                          Axa SK                             3:14:07,2     1:16:59,2
   168  Henrik Adolfsson                      Frövi IK                           3:14:10,1     1:17:02,1
   169  Petter Carlsson                       Meritor FK Lindesberg              3:15:03,1     1:17:55,1
   170  Erik Jakobsson                        Karlslunds IF                      3:15:04,9     1:17:56,9
   171  Eric Andersson                        Karlslunds IF                      3:15:23,9     1:18:15,9
   172  Alf Hulldin                           Garphyttans IF                     3:15:34,5     1:18:26,5
   173  Per Börjesson                         ÖstansjÖrSK                        3:15:39,3     1:18:31,3
   174  Mikael Löfstrand                      Axa SK                             3:16:15,3     1:19:07,3
   175  Nils-olov Åsman                       Karlslunds IF                      3:17:34,4     1:20:26,4
   176  Robert Forsberg                       Kilsmo IK                          3:18:23,5     1:21:15,5
   177  Thomas Johansson                      Karlslunds IF                      3:19:38,7     1:22:30,7
   178  Sebastian Helgesson                   Club Ski and Run                   3:20:11,2     1:23:03,2
   179  Mattias Gruvaeus                      Almby IK                           3:20:21,1     1:23:13,1
   180  Tomas Karlsson                        Heds IF                            3:20:45,6     1:23:37,6
   181  Peter Larsson                         OK Nackhe                          3:20:54,0     1:23:46,0
   182  Henrik Ericson                        Axa SK                             3:21:12,6     1:24:04,6
   183  Nicklas Westberg                      Karlslunds IF                      3:21:55,8     1:24:47,8
   184  Pontus Ström                          Hedins IF                          3:24:00,8     1:26:52,8
   185  Lars-erik Nyman                       Axa SK                             3:25:37,7     1:28:29,7
   186  Mikael Torstensson                    Broby GoIF                         3:26:45,5     1:29:37,5
   187  Åke Elnäs                             Kumla SF                           3:27:10,5     1:30:02,5
   188  Christofer Sålder                     Norabygdens SK                     3:28:39,6     1:31:31,6
   189  Johan Seger                           Karlslunds IF                      3:30:18,2     1:33:10,2
   190  Antti ÄystÖr                          Scania IF Södertälje               3:31:32,1     1:34:24,1
   191  Mikael Sandberg                       Karlslunds IF                      3:32:37,1     1:35:29,1
   192  Per Gustås                            Vreta SoMK                         3:33:48,0     1:36:40,0
   193  Christoffer Larsson                   Hägersta GF                        3:34:45,9     1:37:37,9
   194  Jens Wallin                           Karlslunds IF                      3:38:26,3     1:41:18,3
   195  Torbjörn Marell                       Karlslunds IF                      3:42:13,5     1:45:05,5
   196  Lars Linderoth                        IBM-Klubben                        3:42:24,5     1:45:16,5
   197  Andreas Piirimets                     Huddinge SK LF                     3:50:05,5     1:52:57,5
   198  Birger Gustavsson                     Nora SK                            3:53:46,1     1:56:38,1
   199  Joacim Ericson                        Axa SK                             3:58:02,9     2:00:54,9
   200  Joshua Schönberger                    Karlslunds IF                      3:59:38,1     2:02:30,1
   201  Joachim Odqvist                       Nacka VärmdÖrSK                    4:08:31,7     2:11:23,7
   202  Erik Åhgren                           IBM-Klubben                        4:11:53,0     2:14:45,0
   203  Ola Karlsson                          GoIF Tjalve                        4:27:05,4     2:29:57,4
   204  Jens Lodén                            Axa SK                             4:28:55,2     2:31:47,2
        Magnus Persson                        Bankeryds Skid o MK                   Utgått              
        Mattias Fritz                         Karlslunds IF                         Utgått              
        Patrik Dahlqvist                      Fredrikstad SK                        Utgått              
        Anton Frendelius                      Karlslunds IF                         Utgått              
        Daniel Bjurenvall                     IK Westmannia Friidrott             Ej start              
        Pål Ljungberger                       Friluftsfrämjandet LidingÖr         Ej start              
        Magnus Rostedt                        Broby GoIF                          Ej start              
        Robert Nilsson                        Hammarby IF                         Ej start              
        Jan Bragner                           Frövi IK                            Ej start              
        Lars-Åke Lindholm                     Frövi IK                            Ej start              
        Micael Westerlund                     IFK Västerås Skidklubb              Ej start              
        Niklas Ström                          IFK Moras SK                        Ej start              
        Kai Jokitulppo                        Hällbybrunns IF                     Ej start              
        Tobias Karlsson                       Karlslunds IF                       Ej start              
        Torben Malm                           Garphyttans IF                      Ej start              
        Rolf Österberg                        Baggetorps IF                       Ej start              
        Johan Geijer                          Axa SK                              Ej start              
        Lars Nilsson                          Astrazeneca IF                      Ej start              
        Mats Jacobson                         Axa SK                              Ej start              
        Thomas Skogh                          Roslagsbro IF                       Ej start              
        Johan Alfredsson                      OK Tisaren                          Ej start              
        Jakob Carlsson                        Länsförsäkringar IF                 Ej start              
        Jacob Odqvist                         Nacka VärmdÖrSK                     Ej start              
        Roger ElimÖr                          Karlslunds IF                       Ej start              
        Stefan Poohl                          Karlslunds IF                       Ej start              
        Jens Andersson                        Kumla SF                            Ej start              
        Johan Carlsson                        Kumla SF                            Ej start              
        Pontus Pfeiffer                       Karlslunds IF                       Ej start              
        Gunnar Johannes                       Sas-Klubben                         Ej start              
        Niklas Axelsson                       Täby IS                             Ej start              
        Per Torell                            Täby IS                             Ej start              
        Daniel Schön                          Vassunda IF                         Ej start              
        Daniel Andersson                      Åkers IF                            Ej start              
        Ola Christiansson                     VärmdÖrIF                           Ej start              


Damer

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Anna-Carin Söderström                 Malungs IF                         2:17:39,8        0:00,0
     2  Therese Carlsson                      Zinkgruvans IF                     2:36:06,2       18:26,4
     3  Linda Kanto                           Karlslunds IF                      2:48:53,7       31:13,9
     4  Linda Meijer                          Karlslunds IF                      2:51:34,5       33:54,7
     5  Marie Sandberg                        Sköldinge IF                       3:00:40,8       43:01,0
     6  Tina Wester                           Täby IS                            3:07:39,3       49:59,5
     7  Karin Gustafsson                      Garphyttans IF                     3:10:50,7       53:10,9
     8  Sara Hedfors                          Axa SK                             3:11:51,0       54:11,2
     9  Lotta Sörman                          Nerikes Kils SK                    3:23:01,9     1:05:22,1
    10  Christina Nilsson                     Garphyttans IF                     3:25:52,9     1:08:13,1
    11  Andrea Möller                         Axa SK                             3:27:40,7     1:10:00,9
    12  Kajsa Rosdal                          Karlslunds IF                      3:28:36,5     1:10:56,7
    13  Elin Sjöberg                          Karlslunds IF                      3:34:54,6     1:17:14,8
    14  Pernilla Egeryd                       Kumla SF                           3:38:55,5     1:21:15,7
    15  Kristina Molin                        Kumla SF                           3:40:33,4     1:22:53,6
    16  Linda Engström                        Ställbergs IK                      3:43:29,3     1:25:49,5
    17  Anette Örman                          Karlslunds IF                      3:52:21,4     1:34:41,6
    18  Kristina Gustavsson                   SOK Aneby                          3:53:09,9     1:35:30,1
    19  Rut Svensson                          Norabygdens SK                     3:53:33,9     1:35:54,1
    20  Jonna Adolfsson                       Frövi IK                           3:53:51,8     1:36:12,0
    21  Marika Schagerström                   Frövi IK                           3:54:03,2     1:36:23,4
    22  Monica Ström                          Norabygdens SK                     4:00:17,9     1:42:38,1
    23  Anna Maria Israelsson                 Kilsmo IK                          4:06:09,1     1:48:29,3
        Annika Löfström                       Årsunda IF                            Utgått              
        Hanna Kask                            Karlslunds IF                       Ej start              
        Ann-Sofie Berg                        Ericson SK Kumla                    Ej start              


Motion

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid       Difftid
     1  Larz Andersson                        Örebro                             2:33:32,9        0:00,0
     2  Tobias Waller                         Karlslunds IF                      2:42:57,3        9:24,4
     3  Erik Lindgren                         OLGY Hallsberg                     2:45:26,8       11:53,9
     4  Erik Gert                             Atlas Copco                        2:48:25,5       14:52,6
     5  Mikael Petersson                      Atlas Copco                        2:49:47,0       16:14,1
     6  Pär Dahlqvist                         Karlslunds IF                      2:51:12,6       17:39,7
     7  Thomas Dahlin                         I 3 IF                             2:53:56,3       20:23,4
     8  David Hokfors                         Axa SK                             2:56:58,0       23:25,1
     9  Anders Segerberg                      IBM-Klubben                        2:58:04,0       24:31,1
    10  Göran Svensson                        Karlslunds IF                      2:58:55,0       25:22,1
    11  Axel Rällfors                         Klubblös                           2:58:58,6       25:25,7
    12  Håkan Petersson                       Klubblös                           2:59:44,3       26:11,4
    13  Jonas Henriksson                      Atlas Copco                        3:00:21,1       26:48,2
    14  Niclas Rollborn                       Axa SK                             3:00:38,9       27:06,0
    15  Simon Boqvist                         Advokaterna Harding och Partne     3:01:09,7       27:36,8
    16  Niklas Heiner                         VärmdÖrCK                          3:01:14,7       27:41,8
    17  Johan Bergqvist                       Askersund                          3:01:53,0       28:20,1
    18  Jonas Forslund                        Täby IS                            3:02:52,4       29:19,5
    19  Daniel Andmarken                      Atlas Copco                        3:03:52,5       30:19,6
    20  Urban Carlsson                        Karlstad                           3:04:14,9       30:42,0
    21  Erik Prytz                            Atlas Copco                        3:04:15,4       30:42,5
    22  David Markström                       NerikesBrandkår                    3:05:20,9       31:48,0
    23  Karin Persson                         Atlas Copco                        3:07:36,8       34:03,9
    24  Lars Persson                          Atlas Copco                        3:07:38,0       34:05,1
    25  Torbjörn Holmqvist                    Betelkyrkan BKU                    3:08:01,0       34:28,1
    26  Dennis Pribisalic                     Atlas Copco                        3:08:14,0       34:41,1
    27  Tomas Nestor                          Himmeta IF                         3:08:26,5       34:53,6
    28  Joakim Lantz                          Tunafors SK                        3:09:07,8       35:34,9
    29  Magnus Lundh                          Örebro                             3:09:10,0       35:37,1
    30  Marcus Abramsson                      Örebro                             3:10:27,1       36:54,2
    31  Rolf Österlund                        Atlas Copco                        3:12:59,4       39:26,5
    32  Arne Hellström                        Svennevads IF                      3:14:33,4       41:00,5
    33  Kaj Aronsson                          IK Stänkaren                       3:14:34,7       41:01,8
    34  Jan-Erik Höjvall                      Skanska IF                         3:14:46,4       41:13,5
    35  Filip Hacksell                        Lindesbergs golfklubb              3:16:01,6       42:28,7
    36  Tomas Utterhall                       WSP IF                             3:16:26,5       42:53,6
    37  Thomas Lindberg                       Nacka VärmdÖrSK                    3:16:30,4       42:57,5
    38  B.G. Svensson                         Zinkgruvans IF                     3:17:17,4       43:44,5
    39  Anders Johansson                      Karlslunds IF                      3:17:51,5       44:18,6
    40  Jonas Elséus                          Linford                            3:18:41,9       45:09,0
    41  Tomas Marcusson                       Karlslunds IF                      3:18:57,1       45:24,2
    42  Bo Kälvemark                          Klubblös                           3:22:32,5       48:59,6
    43  Niklas Doering                        Garphyttans IF                     3:22:33,1       49:00,2
    44  Vesa Hiltula                          Eskilstuna friidrott               3:23:01,4       49:28,5
    45  Kjell Nilsson                         Åland                              3:23:11,4       49:38,5
    46  Christer Flood                        Grava SK                           3:25:40,0       52:07,1
    47  Patrik Grankvist                      Försvarets Sportklubb              3:25:49,6       52:16,7
    48  Mattias Jönsson                       Klubblös                           3:26:34,6       53:01,7
    49  Håkan Mossberg                        Kopparbergs IF                     3:26:42,0       53:09,1
    50  Hans Rimmerfors                       Karlslunds IF                      3:26:45,7       53:12,8
    51  Rebecka Harding                       Yuppie Ski Club                    3:26:48,5       53:15,6
    52  Henrik Andersson                      Mif Örebro kommun                  3:27:12,0       53:39,1
    53  Henrik Häglund                        Berber IS                          3:27:24,2       53:51,3
    54  Daniel Olsson                         Bovallstrands SK                   3:27:34,3       54:01,4
    55  Magnus Edeland                        Rönninge Salem Fotboll             3:29:55,4       56:22,5
    56  Christer Hammander                    Atlas Copco                        3:29:58,9       56:26,0
    57  Sara Ring                             Zinkgruvans IF                     3:31:19,9       57:47,0
    58  Anton Nilsson                         Åland                              3:32:16,3       58:43,4
    59  Rasmus Larsson                        ABB IF Västerås                    3:33:45,5     1:00:12,6
    60  Rebecka Olsson                        ABB IF Västerås                    3:34:29,6     1:00:56,7
    61  Jimmy Järvinen                        Kif Herbalife                      3:34:33,0     1:01:00,1
    62  Johan Bernström                       Atlas Copco                        3:35:13,9     1:01:41,0
    63  Mattias Af Geijerstam                 Sigtuna                            3:35:44,6     1:02:11,7
    64  Nils Rönnbäck                         Karlstad                           3:36:10,0     1:02:37,1
    65  Håkan Abramsson                       Örebro                             3:37:07,8     1:03:34,9
    66  Peter Nilsson                         Karlslunds IF                      3:37:59,2     1:04:26,3
    67  Stefan Pettersson                     IF Klassiker-91                    3:38:18,9     1:04:46,0
    68  Mikael Pers                           Berber IS                          3:38:23,2     1:04:50,3
    69  Karolin Petersson                     Axa SK                             3:40:03,1     1:06:30,2
    70  Karin Bergman                         Axa SK                             3:40:07,6     1:06:34,7
    71  Mia Ekdahl                            Askersund                          3:41:38,6     1:08:05,7
    72  Sten Ljunggren                        IF Spirit Idrottsförening          3:41:42,3     1:08:09,4
    73  Petra Widén                           Norbergs Cykelklubb                3:51:28,4     1:17:55,5
    74  Per Edlund                            Karlslunds IF                      3:53:45,9     1:20:13,0
    75  Bengt Norström                        KA3 IF                             3:57:26,6     1:23:53,7
    76  Erik Norström                         KA3 IF                             3:57:26,7     1:23:53,8
    77  Sven Olsson                           Karlslunds IF                      3:57:41,4     1:24:08,5
    78  Mårten Johansson                      Nerikes Kils SK                    3:59:51,6     1:26:18,7
    79  Jonas Wallenius                       Berber IS                          4:00:10,9     1:26:38,0
    80  Jimmy Pennala                         Sega gubbar                        4:00:46,9     1:27:14,0
    81  Kajsa Johansson                       IK Stänkaren                       4:09:05,4     1:35:32,5
    82  Johan Rappu                           Axa SK                             4:10:53,0     1:37:20,1
    83  Sonny Landin                          Korsnäs Korpen                     4:11:36,9     1:38:04,0
    84  Jesper Ygberg                         Täby IS                            4:13:21,2     1:39:48,3
    85  Peter Boo                             Täby IS                            4:14:53,1     1:41:20,2
    86  Lina Atteryd                          Klubblös                           4:22:35,8     1:49:02,9
    87  Per-Owe Hvitfeldt                     IFK Moras SK                       4:33:39,8     2:00:06,9
    88  Svante Hugosson                       Karlslunds IF                      4:35:08,3     2:01:35,4
        Jan Sjögren                           Korsnäs Korpen                        Utgått              
        Linnea Henrysson                      Karlslunds IF                         Utgått              
        Emil Boström                          Axa SK                                Utgått              
        Mattias Skoglund                      Örebro                                Utgått              
        Maria Sundquist                       Stockholm                             Utgått              
        Karin Hägg                            Pålsboda GoIF                         Utgått              
        Staffan Isacson                       Puppyts                             Ej start              
        Mats Long                             Sundbybergs IK                      Ej start              
        Lars Hansson                          Sweco IF                            Ej start              
        Erik Bergkvist                        Triathlon Väst                      Ej start              
        Srecko Milenkovski                    Örebro                              Ej start              
        Daniel Andersson                      Åkers IF                            Ej start              
        Kalle Nilsson                         Berber IS                           Ej start              
        Tom Johnsen                           Axa SK                              Ej start              
        Anders Ekberg                         Frykeruds SMU                       Ej start              
        Stefan Larsson                        Broby GoIF                          Ej start              
        Malin Wallin                          CK Ceres                            Ej start              
        Kristoffer Gustafsson                 Cykelsällskapet gösarna             Ej start              
        Hans Rimmerfors                       Atlas Copco                         Ej start              
        Daniel Nadjalin                       Atlas Copco                         Ej start              
        Daniel Olsson                         Atlas Copco                         Ej start              
        Tobias Landkvist                      Atlas Copco                         Ej start              
        Mattias Göthberg                      Atlas Copco                         Ej start              
        Johan Williamson                      Karlslunds IF                       Ej start              
        Per Zetterberg                        Järfälla SK                         Ej start              
        Johan Gustafsson                      IFK Moras SK                        Ej start              
        Claes Sjöberg                         Lindebygdens OK                     Ej start