Karlslundsloppet 2007, 2007-10-212007-10-21 12:32:29
Resultatlista 




Kvinnor 10 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Linda Ström                     1977  Hässelby SK                          36:35,9
     2  Sandra Byléhn                   1992  IK Akele                             39:38,4
     3  Ingmarie Nilsson                1966  Hässelby SK                          39:57,8
     4  Anette Carlsson                 1978  KFUM Örebro OK                       41:24,0
     5  Lena Lundqvist                  1969  Storådalens SK                       46:06,6
     6  Leila Backlund                  1961  Storådalens SK                       46:36,4
     7  Carine Norström                 1950  IF Start                             49:35,6
     8  Catharina Wahlstedt             1944  IF Start                             57:01,0
     9  Carina Wahlström                1961  Aspa IK                              57:33,6
    10  Petra Eckel                     1957  Aspa IK                              59:34,0
    11  Fia Öhberg                      1977  Aspa IK                            1:00:13,8
    12  Gun Karlsson                    1942  Aspa IK                            1:15:56,3


Män 10 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Jakob Olars                     1984  Kumla SF                             33:17,2
     2  Erik Anfält                     1976  Örebro AIK                           33:58,1
     3  Martin Regborn                  1992  Hagaby GoIF                          34:22,4
     4  Markku Jäsperi                  1964  Brevens IF                           34:59,2
     5  Ulf Hallmén                     1968  Hagaby GoIF                          35:07,9
     6  Michael Carlsson                1966  IK Akele                             35:14,1
     7  Per Eklöf                       1981  IFK Nora Långlöpning                 35:40,9
     8  Dan Bäck                        1975  Kumla SF                             35:44,6
     9  Tomas Fridh                     1973  Stocksäters IF                       35:48,9
    10  Niklas Dannberg                 1973  Karlstads löparklubb                 36:09,6
    11  Stefan Olars                    1984  Kumla SF                             36:15,7
    12  Daniel Brånn                    1982  Kumla SF                             36:18,5
    13  Jonas Johansson                 1964  Karlskoga Löparklubb                 36:23,3
    14  Claes Svante Runheim            1967  Kumla SF                             36:48,5
    15  Fredrik Eliasson                1974  IF Start                             37:02,5
    16  Kenneth Karlsson                1966  Åsbro GoIF                           37:13,6
    17  Mats Carlberg                   1976  Karlslunds IF                        37:43,5
    18  Mattias Folkesson               1972  Örebro AIK                           37:51,6
    19  Tauno Mertala                   1953  IF Start                             37:53,8
    20  Ola Andersson                   1968  Örebro AIK                           37:59,4
    21  Mattias Nilsson                 1974  IK Jogg                              38:41,3
    22  Niklas Jonasson                 1973  Svegs IK                             38:49,0
    23  Stig Karlsson                   1973  IF Start                             39:09,5
    24  Björn Robinson                  1965  Karlskoga Löparklubb                 39:18,2
    25  Pentti Harakka                  1945  Fredrikshof IF                       39:22,2
    26  Lukas Melander                        KFUM Örebro Friidrott                39:29,7
    27  Peter Comét                           IFK Nora Långlöpning                 39:48,6
    28  Jan Ermefjäll                   1957  Örebro AIK                           40:16,6
    29  Lars Andersson                  1959  Storådalens SK                       40:39,3
    30  Björn Göthlin                   1968  Stocksäters IF                       40:42,5
    31  Sven Nilsson                    1958  IF Start                             40:45,9
    32  Magnus Bideby                   1967  Glanshammar IF                       40:50,6
    33  Sven Wigertz                    1962  Långhundra IF                        40:51,7
    34  Anders Nyfelt                   1967  Hässelby SK                          40:56,4
    35  Patrick Hansson                 1966  Karlslunds IF                        40:58,5
    36  Karwan Tahir                    1961  IF Spartacus                         41:18,1
    37  Joakim Oskarsson                1961  IFK Nora Långlöpning                 41:27,5
    38  Agim Adzami                     1974  IF Spartacus                         41:36,8
    39  Lars Drageryd                         KFUM Örebro Friidrott                41:46,8
    40  Mikael Nornvik                  1969  Karlslunds IF                        42:23,3
    41  Johan Östman                    1976  IF Start                             42:55,6
    42  Krister Romedahl                1950  IF Spartacus                         42:57,1
    43  Håkan Broman                    1962  ÖstansjÖrSK                          43:00,6
    44  Mathias Axelsson                1975  IF Start                             43:51,6
    45  PeGe Tolsheden                  1962  Glanshammar IF                       44:14,6
    46  Jonathan Jäsperi                1991  Brevens IF                           44:25,9
    47  Jan Westerdahl                  1964  Avos IF                              44:27,0
    48  K-G Agartsson                   1947  ÖstansjÖrSK                          44:32,0
    49  Per Börjesson                   1954  ÖstansjÖrSK                          44:46,8
    50  Anders Busk                           Grythyttans CK                       44:54,8
    51  Eric Malm                             IFK Nora Långlöpning                 45:06,4
    52  Ove Karasiak                    1953  Åsbro GoIF                           45:14,8
    53  Beng Nilsson                    1919  Sköllersta IF                        45:31,5
    54  Sture Bodare                    1944  Glanshammar IF                       45:39,6
    55  Samuel Hofgren                  1964  Ör                                    45:42,7
    56  Dag Rydén                       1953  ÖstansjÖrSK                          46:14,7
    57  Fredrik Andersson               1972  Ericsson SK                          46:25,8
    58  Alexander Strid                 1972  Ericsson SK                          46:37,8
    59  Sören Borg                      1961  Örebro AIK                           48:03,5
    60  Åke Karlsson                    1943  Götlunda IF                          48:08,3
    61  Arnaud Dillinger                1974  AT Fritid, Arboga                    48:16,8
    62  Jan Mossberg                    1956  IFK Kristinehamn                     48:19,0
    63  Tobias Waller                   1975  Ör                                    48:36,5
    64  Mats Karlsson                   1958  Järnvägsmännens IF                   48:36,8
    65  Martin Östebo                   1958  Glanshammar IF                       48:50,4
    66  Bosse Engborg                   1955  Hällefors LK                         48:53,8
    67  Sven-Olof Dahgren               1944  Kopparbergs IF                       48:55,2
    68  Martin Karlsson                 1982  Ör                                    49:08,7
    69  Christer Brånn                  1956  Kumla SF                             49:29,6
    70  Rickard Palm                    1972  Ör                                    49:33,0
    71  Sören Spjuth                    1961  Aspa IK                              49:54,9
    72  Bengt Visen                     1960  Örebro AIK                           54:45,9
    73  Göran Siljemyr                  1949  AT Fritid, Arboga                    56:04,9
    74  Karl Göran Åberg                1956  AT Fritid, Arboga                    56:37,7
    75  Arne Evertsson                  1941  Storådalens SK                       58:14,6
    76  Sven Andersson                  1934  ÖstansjÖrSK                        1:09:56,5
    77  Samuel Eriksson                 1938  Brohyttans IF                      1:13:26,6


Kvinnor 5 km Motion

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Carina Regborn                  1967  Hagaby GoIF                          23:12,2
     2  Hanna Jakobsen                        KFUM Örebro Friidrott                23:30,4
     3  Åsa Hammander                   1967  MIF-Örebro                           25:30,5
     4  Anita Björk                     1959  LIF                                  34:37,3


Män 5 km Motion

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Roger Mostad                    1969  Degerfors                            20:02,9
     2  Johnny Andersson                1965  IFK Nora friidrott                   21:03,7
     3  Anders Gustafson                1969  Ör                                    21:55,6
     4  Jan-Ove Lämgren                 1956  SK Örnen                             22:31,3
     5  Jonathan Hammander              1989  KFUM Örebro Friidrott                22:53,3
     6  Matti Jokikokko                 1953  Motala AIF                           22:58,2
     7  Jesper Nilsson                  1988  IF Spartacus                         23:20,2
     8  Torbjörn Karlsson               1967  Ör                                    25:02,4
     9  Tommy Andersson                 1948  AT Fritid, Arboga                    27:28,9
    10  Conny Granath                   1948  Götlunda IF                          29:11,6
    11  Harald Sandberg                 1941  RR IF                                34:12,5


Flickor 7-8 år 1,2 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Fanny Runheim                   1999  KFUM Örebro Friidrott                 6:38,2
     2  Lovisa Jansson                  1999  Himmeta IF                            7:28,5
     3  Linnéa Bodin                    2000  Almby IK                              7:53,0
     4  Emma Jonsson                    1999  Karlslunds IF                         8:11,1
     5  Linnea Rosdahl                  1999  ÖstansjÖrSK                           9:42,4
     6  Jennie Askengren                2000  KFUM Örebro Friidrott                 9:46,2
     7  Viola Rosdahl                   2001  ÖstansjÖrSK                          13:57,6


Pojkar 7-8 år 1,2 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Jack Karlsson                   1999  KFUM Örebro Friidrott                 5:48,4
     2  Jonatan Gustafsson              1999  KFUM Örebro OK                        6:00,6
     3  Ludvig Renberg                  1999  KFUM Örebro Friidrott                 6:17,2
     4  Daniel Forsberg                 1999  Karlslunds IF                         6:19,4
     5  Samuel Andersson                1999  IFK Nora friidrott                    6:20,2
     6  Erik Wirén                      1999  KFUM Örebro Friidrott                 6:28,4
     7  Simon Lundqvist                       Garphyttans IF                        6:44,5
     8  Filip Öhrn                      1999  IF Start                              6:47,4
     9  Gustav Zetterlund                     Glanshammar IF                        6:51,9
    10  Tom Johansson                   1999  KFUM Örebro Friidrott                 6:54,0
    11  Albin Öhberg                    2000  Aspa IK                               7:17,5
    12  Eric Valjus                     2000  Glanshammar IF                        7:17,7
    13  Fredrik Wirén                   2001  KFUM Örebro Friidrott                 7:34,4
    14  Love Jälevik                    2000  KFUM Örebro Friidrott                 7:50,8


Flickor 9-10 år 1,2 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Klara Flygare                   1998  Glanshammar IF                        7:08,9


Pojkar 9-10 år 1,2 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Oskar Hansson                   1997  Brohyttans IF                         5:53,0
     2  Patrik Himberg                  1998  Kvismaredalens IF                     6:11,9
     3  Martin Askengren                1998  KFUM Örebro Friidrott                 6:14,6
     4  George Holm                     1997  IF Spartacus                          6:47,6


Flickor 11-12 år 3 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Lisa Bergbahl                   1995  Fellingsbro AIK                      11:59,0
     2  Signe Flygare                   1996  Glanshammar IF                       13:21,4
     3  Malin Zennertun                 1995  Karlslunds IF                        17:37,1
     4  Hannah Nilsson                  1996  IFK Kristinehamn                     20:00,0


Pojkar 11-12 år 3 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Fabian Byléhn                   1995  IK Akele                             11:11,9
     2  Niklas Himberg                  1996  Kvismaredalens IF                    11:39,8
     3  Carl Valjus                     1996  Glanshammar IF                       12:03,0
     4  William Gunnarsson              1997  Brohyttans IF                        12:18,5
     5  Ante Jälevik                    1995  KFUM Örebro Friidrott                12:37,8
     6  Fredrik Regborn                 1995  Hagaby GoIF                          13:16,9
     7  Fredrik Wigertz                 1995  Långhundra IF                        13:29,5
     8  Anton Johansson                 1996  KFUM Örebro Friidrott                14:00,2


Flickor 13-14 år 3 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Rebecca Andersson               1993  IFK Nora friidrott                   13:12,0
     2  Jessica Nilsson                 1994  Fjugesta IF                          13:18,7
     3  Isabelle Carlsson-Pallin        1994  MosjÖrFK                             13:30,8
     4  Julia Blomberg                  1994  MosjÖrFK                             14:03,0
     5  Filippa Afzelius                1994  MosjÖrFK                             15:46,0


Pojkar 13-14 år 3 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Erik Lindgren                   1994  KFUM Örebro OK                       11:24,5
     2  Alfred Wreeby                   1993  MosjÖrFK                             11:29,4
     3  Joakim Wigertz                  1993  Långhundra IF                        11:31,4
     4  Adam Lignell                    1993  MosjÖrSK                             11:34,7
     5  Jacob Rhan                      1994  Glanshammar IF                       12:31,2


Flickor 15-16 år 5 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Rebecca Nilsson                 1991  IFK Nora friidrott                   23:44,0
     2  Malin Helmker                   1991  Friskis&Svettis IF                   24:41,4


Pojkar 15-16 år 5 km

 Plac   Namn                              År  Klubb                                    Tid
     1  Victor Hansson                  1992  Brohyttans IF                        19:25,3